نکاتی در مورد آنفلوانزای پرندگان

امتیاز کاربر:  / 0
ضعیفعالی 

نکاتی در مورد آنفلوانزای پرندگان

سرکار خانم محبوبه شفیعی کارشناس مسئول واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریهای شبکه بهداشت و درمان فیروزه نکات و آموزشهای لازم در مورد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را به شرح ذیل اعلام نمودند:

1-       تا اطلاع بعدی جداً  از  خرید هر گونه طیور بومی خودداری نمایند.

2-      نسبت به محصور نمودن طیور خود به منظور قطع ارتباط طیور اهلی با وحشی اقدام فرمایند.

3-      در صورت مواجهه با هرگونه تلفات غیرعادی گزارش تلفنی فوری به شبکه دامپزشکی یا ,واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریها شبکه بهداشت و درمان  اعلام گردد.

4-      هرگز  پرندگان تلف شده را در كوچه ، جاده ، رودخانه ، نهرها و بركه رها نكنند. فوري آن ها را در كيسه هاي سالم قرار دهند و همراه با وسايل آلوده مانند كیسه هاي نايلون ، دان ، سبدهاي چوبي و ... ، سوزانده و يا به صورت بهداشتي دفن كنند.

1-4- براي دفن بهداشتي ، لازم است ابتدا ته گودال كمي آهك ریخته و سپس لاشه ها را به همراه وسايل آلوده در آن قرار دهند و روي آ نها آهك بريزند و گودال را با خاك پركنند.

5-      اگر محل نگهداري پرندگان از جنس آجر يا چوب است بايد ابتدا با برس شسته و بعد ،  ضدعفوني شود. براي ضدعفوني مي توانند از آهك زنده استفاده كنند.

6-      با توجه به وقوع موارد بیماری و تلفات در پرندگان وحشی مهاجر در اثر آلودگی با ویروس جدید ، صید ، شکار و عرضه  این دسته از پرندگان ممنوع می باشد.

7-       با توجه به نظارت شبانه روزی و مستمر سازمان دامپزشکی بر روند تولید گوشت مرغ و تخم مرغ ، شهروندان می توانند این اقلام را  از مراکز معتبر تحت نظارت این سازمان تهیه نمایند.

8-      خودداري از مصرف گوشت و تخم پرندگان بصورت خام و يا نيم پز : براي رفع وجود احتمالي اين ويروس بايد غذاهاي حاوي گوشت پرندگان را در دماي 70 درجه سانتيگراد و حداقل به مدت 20 دقيقه بپزند و از مصرف تخم نيم پز و خام پرهيز كنند.

9-      شستشوي دستها با آب و صابون به مدت 30- 20 ثانیه : شستن مكرر دستها بهترين راه پيشگيري از اين عفونت ويروسي است. به ياد داشته باشند كه از آب ولرم و صابون استفاده كرده و تمام قسمتهاي دست را بشويند. يك قانون سرانگشتي اين است كه به مدت خواندن يك دور الفبا براي خودشان دستانشان را بشويند.

10-   گوشت پرندگان را از مراكز مجاز بهداشتي تهیه ،  از خريد تخم مرغ ترك خورده پرهیز ، هنگام تميز و قطعه قطعه كردن پرنده از دستكش استفاده  کنند و سطوح  را پس از پايان كار شستشو دهند.

11-   در تالاب هاي محل حضور پرندگان وحشي شنا نكنند.

12-   افراد در معرض تماس ، واكسيناسيون با واکسن آنفلوانزای فصلی انجام دهند

13-   كودكان از تماس و بازي با پرندگان اهلي و وحشي چه پرنده مرده و چه زنده خودداري کنند : اين ويروس مي تواند پرندگان وحشي را  بدون بروز علائم ظاهري بيماري آلوده كند.

14-   مشاغلی که با پرندگان در تماس هستند از وسايل حفاظتي مانند ماسك ، دستكش يكبار مصرف استفاده کنند.

15-   حمل و نقل و تجارت پرندگان با رعايت موازين بهداشتي : افرادي كه شغلشان حمل و نقل پرندگان مي باشد ، بايد حين حمل و نقل پرندگان اصول بهداشتي و ايمني را كاملاً رعايت نمايند .

16-   ممانعت از نگهداري ساير حيوانات در نزديك مرغداريها : ممانعت از نگهداري سگ و گربه در نزديك پرندگان اهلي (مرغ و خروس) : چون سگ و گربه بعنوان ناقل مكانيكي عمل مي كنند و باعث انتقال بيماري مي شوند .

17-   هنگام تميز كردن و پركندن مرغ از دستكش و ماسك استفاده كنند.

18-   ضدعفوني و نظافت مرغداريها را طبق اصول بهداشتي انجام دهند.